W ciągu ostatniej dekady nastąpił postęp w technologiach sekwencjonowania o wysokiej przepustowości, co doprowadziło do szybkiego gromadzenia danych charakteryzujących różnego rodzaju mikrobiomy, w tym jelit czy obszarów zbudowanych. Klasyczne metody charakteryzacji, analiz czy wnioskowania okazały się niewystarczające, co umożliwiło wykorzystanie potencjału uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji (AI). Dzięki temu możliwe jest nie tylko scharakteryzowanie składu mikrobioty jelitowej prawie w czasie rzeczywistym, ale również zinterpretowanie go w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe i opracowanie zindywidualizowanych zaleceń żywieniowych.
Założyciele OneBiome są ekspertami w obszarach Data Science i ML/AI aplikującymi te technologie w swoich badaniach od ponad dekady. Dzięki wykorzystaniu AI w naszych usługach dietetycy i inni specjaliści otrzymują kompleksowy zestaw danych umożliwiający prawdziwie zindywidualizowane podejście do klienta.
Obszary zbudowane (np. miasta) są dla większości z nas naturalnym środowiskiem. Miasta zapewniają wszystkie podstawowe potrzeby rosnącej globalnej populacji jednak ich rozwój, w dłuższej perspektywie, przyczynił się do mniej oczywistych kosztów dla ludzkiego zdrowia. Rozwój chorób autoimmunologicznych czy powstawanie i rozprzestrzenianie się lekooporności w ostatnim czasie osiągnął bezprecedensowy i alarmujący poziom. Wynika to z faktu, że w ciągu ostatnich kilku dekad powierzchnia obszarów zbudowanych zwiększyła się ponad dwukrotnie, co spowodowało znaczną utratę bioróżnorodności. Ludzie ewoluują wspólnie z mikrobiomem środowiskowym, ale na ten długotrwały sojusz negatywnie wpływa postępująca ingerencja człowieka w środowisko naturalne.
Założyciele OneBiome są przodującymi badaczami w międzynarodowych projektach (np. MetaSUB), których celem jest charakteryzacja mikrobiomów obszarów zbudowanych i zrozumienie ich wpływu na zdrowie i dobrostan społeczeństwa. Ta unikalna wiedza zapewnia dodatkowy wymiar wspomagający opracowanie zaleceń lifestyle-owych bazujących na charakteryzacji mikrobiomu jelitowego oferowanych przez naszą firmę.
Żywienie w zaburzeniach mikrobioty jelitowej skupia się na przywracaniu równowagi mikroorganizmów w jelitach, co jest kluczowe dla zdrowia. Zalecane jest spożywanie odpowiednich probiotyków (żywych bakterii, np. w fermentowanych produktach ale też w suplementach), prebiotyków (błonnika, który wspiera wzrost pożytecznych bakterii). W zależności czy powstała dysbioza jest skutkiem, czy przyczyną odpowiednia dieta może usunąć dolegliwości bądź wspomóc leczenie przyczyny właściwej.
Założyciele OneBiome od ponad dekady uczestniczą w pionierskich badaniach powiązania zaburzeń mikrobiomu jelitowego ze zdrowiem psychicznym i samopoczuciem, z diagnostyką najpoważniejszych schorzeń.
Suma wszystkich czynników oddziałujących na organizm człowieka przez całe życie jest określana ekspozomem ludzkim. Obejmuje on ogólny komponent zewnętrzny (klimat, zanieczyszczenie środowiska, ekspozycje społeczne), personalny komponent zewnętrzny (stres, dieta, aktywność fizyczna, etc.), jak i komponent wewnętrzny (mikrobiom jelitowy). Koncepcja ekspozomu pomaga zrozumieć, jak te czynniki, razem z genetyką, wpływają na zdrowie i rozwój chorób, takich jak nowotwory, choroby serca czy zaburzenia metaboliczne. Analiza ekspozomu jest kluczowa dla zrozumienia interakcji między środowiskiem a zdrowiem. Natomiast mikrobiota jelitowa jest tutaj swego rodzaju interfejsem tej interakcji.
Założyciele OneBiome byli przodującymi badaczami w międzynarodowych projektach (np. American Gut Project), których celem było charakteryzacja ludzkiego mikrobiomu jelitowego i określenie czynników wpływających na jego skład. Obecnie kontynuują swoja badania w tym zakresie, jak również rozwijają nowatorskie metody analizy danych. Jest to gwarantem najwyższej jakości analiz w usługach oferowanych przez naszą firmę.